1. Údržba klavírů a pianin

Klavír (křídlo i pianino) potřebuje určitou péči. Životnost klavíru je z velké části závislá na tom, jak se s nástrojem zachází a v jakém stavu se udržuje. Zde je několik nejdůležitějších rad:

  • Nástroj má být umístěn v suché místnosti, blízko vnitřní stěny, co nejdále od zdrojů tepla (topení, krby.), není vhodné ani podlahové vytápění.
  • Je dobré nástroj umístit dál od okna, zvláště pokud je orientováno na slunnou stranu (dýha a lak bledne, nástroj vysychá)
  • Průvan nástroji škodí. (rychlé výkyvy teploty a vlhkosti)
  • Udržujte v místnosti stálou teplotu a vlhkost (ideální teplota je 18 – 21 °C a vlhkost 45 – 60% RH
  • Vlhkost vzduchu nikdy!!! nenechte klesnout pod 40%, může to mít za následek popraskání rezonanční desky. Uvolňují se šrouby a jednotlivé dílky v mechanice, což má za následek její nepravidelné opotřebení a špatnou funkčnost.
  • Nadměrná vlhkost je ovšem rovněž problém, může docházet ke korozi
  • Nikdy na nástroj nestavte květináče, vázy, sklenice s nápoji apod., protože rozlitá voda zanechá na laku skvrny a může způsobit i odchlípnutí dýhy.
  • Pianina stavíme 8 – 10 cm od zdi, aby se zvuk mohl plně rozvinout.
  • Nástroje stavíme do roviny tak, aby všechna kolečka pevně dosedla na podlahu; není-li tomu tak, stává se, že příklop přesně nezavírá a trpí tím i celá konstrukce.
  • Udržujte nástroj v čistotě, jakákoliv nečistota klavíru škodí.
  • Proti molům lze chránit nástroj různými prostředky; které se zavěsí na vhodná místa, kde to nepřekáží pohybu mechanismu nebo netlumí chvění strun. Nejlépe na vnitřní ploše bočnic pianina nebo křídla. Nám se osvědčili přípravky RAID od firmy Johnsons and Johnsons, které najdete v každé drogerii.

Vliv údržby na životnost klavíru:

Bez pravidelné údržby bude i ten nejlepší klavír pouze průměrným nástrojem! Proto je dobré nástroj pravidelně čistit, ladit a seřizovat.

Ladění nástroje by se mělo provádět pravidelně a to jednou za rok. Rozladěný klavír kazí hudební sluch Vám ale hlavně dětem, které začínají hrát.

Seřízení mechaniky je dobré provádět přibližně jednou za 2 až 3 roky. Nástroj často používaný by měl být seřízen každý rok. Neseřízenou mechanikou si kazíte techniku hry – hráč si zvykne a přizpůsobí techniku hry mechanice.

Životnost nástroje je nejvíc ovlivněna tím, jak o něj majitel pečuje a v jakých podmínkách je umístěn. Za ideálních podmínek Vám nástroj může sloužit i několik generací.

Četnost užívání a kvalita údržby, které se nástroji dostává, spolu s klimatickými podmínkami přispívá nejen k tomu, jak dlouho piano vydrží, ale i jak dobře bude hrát.

2. Pozor na moly

Rád bych Vás, kteří máte doma klavír, upozornil na jeden velký problém, který nelze v žádném případě podcenit. Váš 88 klapkový miláček má mnoho nepřátel. Slunce, vodu, ústřední topení, nadměrné sucho, nadměrné vlhko. Jeho největším nepřítelem a škůdcem jsou šatní moli, kteří nepozorovaně a úplně potichu dokáží Váš nástroj totálně zničit. V klavírech mají úplné hody. Co hody! Luxusní stravu. Velkou část všech součástek totiž tvoří pravá plst. Tedy žádná syntetika, ale šťavnatá, dobroučká plstička z ovčí vlny. Jestli máte doma jediného mola, tak dám hlavu za to, že se vykašle na Váš kožich a vlněný koberec, ale založí si své hnízdečko nejprve pod klávesami, pak na klávesovém polštáři a na svých výletech se podívá i do mechaniky. Tam je to taky bezva žrádýlko. Pěkně tam naklade vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvičky a ty moc rády dobrou stravu. Tak se to tam u vás doma pěkně množí, rozmnožuje a za nějaký ten pátek jsou tam tisíce i miliony malých vajíček. Až to všechno sežerou, tak jdou hledat ten Váš kožíšek. Pod kobercem z vlny jim je taky dobře, ale v klavíru, tam to teda je! Nutno podotknout, že škody, které na klavíru zanechají, jsou mnohdy nemálo nákladné, o ostatním nemluvě. Jen se podívejte do ceníku. V něm najdete cenu za opravu po napadení nástroje molem šatním.

Už doma lítají? Co máte nyní dělat? Okamžitě zavolat odborníka! Tedy nás, a pokud je už napadena i mechanika, pak nezbývá, než všechny plsti z nástroje i mechaniky odstranit a nahradit novými.

Dobrá rada na závěr. I sebelepší klavír potřebuje jednou za dva roky naladit. Každý odborník Vám klavírek rozebere, vysaje a prohlédne, zda tam moly nezakládají svůj domov. Nezáleží na tom, jestli se na nástroj hraje, nebo jen tak smutně stojí a čeká, kdo pohladí jeho klávesy, aby mohl zase dělat radost a potěšení lidem, kteří ho mají rádi. Nebojte se zavolat. V ceníku zjistíte, kolik stojí prohlídka a vyčištění. Opravdu to za to stojí a my to pro vás rádi uděláme. Jsme tu pro Vás, naše zákazníky. Jsme profesionálové a máme k tomu vše, co potřebujeme.